- Loyal
- BAM 126
BAM 126 Bearing | Loyal
| BAM 126 interchange IKO BAM 126 | |
| BAM 126 cross reference IKO BAM 126 | |
| BAM 126 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 126 |
| D | 25,4 mm |
| C | 9,52 mm |
| Fw | 19,05 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0117 Kg |
| Size (mm) | 19.05x25.4x9.52 |
| Width (mm) | 9,52 |
| Bearing number | BAM 126 |
| Bore Diameter (mm) | 19,05 |
| Outer Diameter (mm) | 25,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,04 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5,85 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



BAM 126 PDF download