- Loyal
- BAM 1216
BAM 1216 Bearing | Loyal
| BAM 1216 interchange IKO BAM 1216 | |
| BAM 1216 cross reference IKO BAM 1216 | |
| BAM 1216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1216 |
| D | 25,4 mm |
| C | 25,4 mm |
| Fw | 19,05 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0285 Kg |
| Size (mm) | 19.05x25.4x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Bearing number | BAM 1216 |
| Bore Diameter (mm) | 19,05 |
| Outer Diameter (mm) | 25,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,5 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



BAM 1216 PDF download