- Loyal
- BAM 116
BAM 116 Bearing | Loyal
| BAM 116 interchange IKO BAM 116 | |
| BAM 116 cross reference IKO BAM 116 | |
| BAM 116 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 116 |
| D | 22,225 mm |
| C | 9,52 mm |
| Fw | 17,462 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0084 Kg |
| Size (mm) | 17.462x22.225x9.52 |
| Width (mm) | 9,52 |
| Bearing number | BAM 116 |
| Bore Diameter (mm) | 17,462 |
| Outer Diameter (mm) | 22,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,53 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5,98 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



BAM 116 PDF download