- Loyal
- BAM 108
BAM 108 Bearing | Loyal
| BAM 108 interchange IKO BAM 108 | |
| BAM 108 cross reference IKO BAM 108 | |
| BAM 108 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 108 |
| D | 20,638 mm |
| C | 12,7 mm |
| Fw | 15,875 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0099 Kg |
| Size (mm) | 15.875x20.638x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Bearing number | BAM 108 |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 20,638 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,42 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,31 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



BAM 108 PDF download