- Loyal
- BAM 107
BAM 107 Bearing | Loyal
| BAM 107 interchange IKO BAM 107 | |
| BAM 107 cross reference IKO BAM 107 | |
| BAM 107 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 107 |
| D | 20,638 mm |
| C | 11,13 mm |
| Fw | 15,875 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0087 Kg |
| Size (mm) | 15.875x20.638x11.13 |
| Width (mm) | 11,13 |
| Bearing number | BAM 107 |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 20,638 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,04 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,66 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



BAM 107 PDF download