- Loyal
- BAM 105
BAM 105 Bearing | Loyal
| BAM 105 interchange IKO BAM 105 | |
| BAM 105 cross reference IKO BAM 105 | |
| BAM 105 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 105 |
| D | 20,638 mm |
| C | 7,92 mm |
| Fw | 15,875 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0065 Kg |
| Size (mm) | 15.875x20.638x7.92 |
| Width (mm) | 7,92 |
| Bearing number | BAM 105 |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 20,638 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,87 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,22 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



BAM 105 PDF download