- Loyal
- BAM 1014
BAM 1014 Bearing | Loyal
| BAM 1014 interchange IKO BAM 1014 | |
| BAM 1014 cross reference IKO BAM 1014 | |
| BAM 1014 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BAM 1014 |
| D | 20,638 mm |
| C | 22,22 mm |
| Fw | 15,875 mm |
| C2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,0162 Kg |
| Size (mm) | 15.875x20.638x22.22 |
| Width (mm) | 22,22 |
| Bearing number | BAM 1014 |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 20,638 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 17,5 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



BAM 1014 PDF download