- Loyal
- UCTX15-48E
UCTX15-48E Bearing | Loyal
| UCTX15-48E interchange FYH UCTX15-48E | |
| UCTX15-48E cross reference FYH UCTX15-48E | |
| UCTX15-48E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCTX15-48E |
| H | 184 mm |
| L | 235 mm |
| d | 76,2 mm |
| S | 33,3 mm |
| A | 70 mm |
| N | 41 mm |
| B | 82,6 mm |
| N1 | 32 mm |
| L1 | 140 mm |
| H2 | 111 mm |
| H1 | 165 mm |
| N2 | 70 mm |
| A1 | 27 mm |
| L3 | 121 mm |
| L2 | 21 mm |
| A2 | 48 mm |
| Weight | 8,7 Kg |
| Bearing number | UCTX15-48E |
| Bore Diameter (mm) | 76,2 |
| Basic dynamic load rating (C) | 72,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 53 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



UCTX15-48E PDF download