- Loyal
- SBB 96
SBB 96 Bearing | Loyal
| SBB 96 interchange IKO SBB 96 | |
| SBB 96 cross reference IKO SBB 96 | |
| SBB 96 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 96 |
| D | 222,25 mm |
| d | 152,4 mm |
| B | 120,65 mm |
| C | 104,78 mm |
| d1 | 167,5 mm |
| dk | 207 mm |
| Weight | 17,6 Kg |
| ra max. | 0,8 mm |
| rb max. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 152.4x222.25x120.65 |
| Width (mm) | 120,65 |
| Bearing number | SBB 96 |
| Bore Diameter (mm) | 152,4 |
| Outer Diameter (mm) | 222,25 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2130 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



SBB 96 PDF download