- Loyal
- SBB 72-2RS
SBB 72-2RS Bearing | Loyal
| SBB 72-2RS interchange IKO SBB 72-2RS | |
| SBB 72-2RS cross reference IKO SBB 72-2RS | |
| SBB 72-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 72-2RS |
| D | 177,8 mm |
| d | 114,3 mm |
| B | 100 mm |
| C | 85,72 mm |
| d1 | 129,8 mm |
| dk | 164 mm |
| Weight | 9,94 Kg |
| ra max. | 0,8 mm |
| rb max. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 114.3x177.8x100 |
| Width (mm) | 100 |
| Bearing number | SBB 72-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 114,3 |
| Outer Diameter (mm) | 177,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1380 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



SBB 72-2RS PDF download