- Loyal
- SBB 68-2RS
SBB 68-2RS Bearing | Loyal
| SBB 68-2RS interchange IKO SBB 68-2RS | |
| SBB 68-2RS cross reference IKO SBB 68-2RS | |
| SBB 68-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 68-2RS |
| D | 168,275 mm |
| d | 107,95 mm |
| B | 94,46 mm |
| C | 80,95 mm |
| d1 | 122,6 mm |
| dk | 155 mm |
| Weight | 8,46 Kg |
| ra max. | 0,8 mm |
| rb max. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 107.95x168.275x94.46 |
| Width (mm) | 94,46 |
| Bearing number | SBB 68-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 107,95 |
| Outer Diameter (mm) | 168,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1230 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



SBB 68-2RS PDF download