- Loyal
- SBB 68
SBB 68 Bearing | Loyal
| SBB 68 interchange IKO SBB 68 | |
| SBB 68 cross reference IKO SBB 68 | |
| SBB 68 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 68 |
| D | 168,275 mm |
| d | 107,95 mm |
| B | 94,46 mm |
| C | 80,95 mm |
| d1 | 122,6 mm |
| dk | 155 mm |
| Weight | 8,46 Kg |
| ra max. | 0,8 mm |
| rb max. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 107.95x168.275x94.46 |
| Width (mm) | 94,46 |
| Bearing number | SBB 68 |
| Bore Diameter (mm) | 107,95 |
| Outer Diameter (mm) | 168,275 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1230 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



SBB 68 PDF download