- Loyal
- SBB 60-2RS
SBB 60-2RS Bearing | Loyal
| SBB 60-2RS interchange IKO SBB 60-2RS | |
| SBB 60-2RS cross reference IKO SBB 60-2RS | |
| SBB 60-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SBB 60-2RS |
| D | 149,225 mm |
| d | 95,25 mm |
| B | 83,34 mm |
| C | 71,42 mm |
| d1 | 108,4 mm |
| dk | 137 mm |
| Weight | 5,87 Kg |
| ra max. | 0,6 mm |
| rb max. | 0,8 mm |
| Size (mm) | 95.25x149.225x83.34 |
| Width (mm) | 83,34 |
| Bearing number | SBB 60-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 95,25 |
| Outer Diameter (mm) | 149,225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 960 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



SBB 60-2RS PDF download