- Loyal
- CRBS 18013 V UU
CRBS 18013 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 18013 V UU interchange IKO CRBS 18013 V UU | |
| CRBS 18013 V UU cross reference IKO CRBS 18013 V UU | |
| CRBS 18013 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 18013 V UU |
| D | 206 mm |
| d | 180 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 199 mm |
| da | 186 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,71 Kg |
| Size (mm) | 180x206x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 18013 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 206 |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,6 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



CRBS 18013 V UU PDF download