- Loyal
- CRBS 18013 V
CRBS 18013 V Bearing | Loyal
| CRBS 18013 V interchange IKO CRBS 18013 V | |
| CRBS 18013 V cross reference IKO CRBS 18013 V | |
| CRBS 18013 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 18013 V |
| D | 206 mm |
| d | 180 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 199 mm |
| da | 186 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,71 Kg |
| Size (mm) | 180x206x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 18013 V |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 206 |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,6 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



CRBS 18013 V PDF download