- Loyal
- CRBS 17013 V UU
CRBS 17013 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 17013 V UU interchange IKO CRBS 17013 V UU | |
| CRBS 17013 V UU cross reference IKO CRBS 17013 V UU | |
| CRBS 17013 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 17013 V UU |
| D | 196 mm |
| d | 170 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 189 mm |
| da | 176 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,675 Kg |
| Size (mm) | 170x196x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 17013 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 196 |
| Basic dynamic load rating (C) | 27,8 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



CRBS 17013 V UU PDF download