- Loyal
- CRBS 17013 A UU
CRBS 17013 A UU Bearing | Loyal
| CRBS 17013 A UU interchange IKO CRBS 17013 A UU | |
| CRBS 17013 A UU cross reference IKO CRBS 17013 A UU | |
| CRBS 17013 A UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 17013 A UU |
| D | 196 mm |
| d | 170 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 189 mm |
| da | 176 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,675 Kg |
| Size (mm) | 170x196x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 17013 A UU |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 196 |
| Basic dynamic load rating (C) | 20 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



CRBS 17013 A UU PDF download