- Loyal
- CRBS 17013
CRBS 17013 Bearing | Loyal
| CRBS 17013 interchange IKO CRBS 17013 | |
| CRBS 17013 cross reference IKO CRBS 17013 | |
| CRBS 17013 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 17013 |
| D | 196 mm |
| d | 170 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 189 mm |
| da | 176 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,675 Kg |
| Size (mm) | 170x196x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 17013 |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 196 |
| Basic dynamic load rating (C) | 20,9 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



CRBS 17013 PDF download