- Loyal
- CRBS 16013 V UU
CRBS 16013 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 16013 V UU interchange IKO CRBS 16013 V UU | |
| CRBS 16013 V UU cross reference IKO CRBS 16013 V UU | |
| CRBS 16013 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 16013 V UU |
| D | 186 mm |
| d | 160 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 179 mm |
| da | 166 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,62 Kg |
| Size (mm) | 160x186x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 16013 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 186 |
| Basic dynamic load rating (C) | 26,9 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



CRBS 16013 V UU PDF download