- Loyal
- CRBS 1508
CRBS 1508 Bearing | Loyal
| CRBS 1508 interchange IKO CRBS 1508 | |
| CRBS 1508 cross reference IKO CRBS 1508 | |
| CRBS 1508 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1508 |
| D | 166 mm |
| d | 150 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 161 mm |
| da | 154 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| Size (mm) | 150x166x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1508 |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 166 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,35 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



CRBS 1508 PDF download