- Loyal
- CRBS 1408 V
CRBS 1408 V Bearing | Loyal
| CRBS 1408 V interchange IKO CRBS 1408 V | |
| CRBS 1408 V cross reference IKO CRBS 1408 V | |
| CRBS 1408 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1408 V |
| D | 156 mm |
| d | 140 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 151 mm |
| da | 144 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,205 Kg |
| Size (mm) | 140x156x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1408 V |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 156 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11,7 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



CRBS 1408 V PDF download