- Loyal
- CRBS 1408 A UU
CRBS 1408 A UU Bearing | Loyal
| CRBS 1408 A UU interchange IKO CRBS 1408 A UU | |
| CRBS 1408 A UU cross reference IKO CRBS 1408 A UU | |
| CRBS 1408 A UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1408 A UU |
| D | 156 mm |
| d | 140 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 151 mm |
| da | 144 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,205 Kg |
| Size (mm) | 140x156x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1408 A UU |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 156 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,51 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



CRBS 1408 A UU PDF download