- Loyal
- CRBS 1208 V UU
CRBS 1208 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 1208 V UU interchange IKO CRBS 1208 V UU | |
| CRBS 1208 V UU cross reference IKO CRBS 1208 V UU | |
| CRBS 1208 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 1208 V UU |
| D | 136 mm |
| d | 120 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 131 mm |
| da | 124 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,184 Kg |
| Size (mm) | 120x136x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 1208 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 136 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,9 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



CRBS 1208 V UU PDF download