- Loyal
- 160090/160152X
160090/160152X Bearing | Loyal
| 160090/160152X interchange Gamet 160090/160152X | |
| 160090/160152X cross reference Gamet 160090/160152X | |
| 160090/160152X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 160090/160152X |
| D | 152,4 mm |
| d | 90 mm |
| T | 38,1 mm |
| B | 42 mm |
| C | 30 mm |
| r | 3 mm |
| F | 8,1 mm |
| R | 2,5 mm |
| Da | 137 mm |
| da | 114 mm |
| Weight | 2,3 Kg |
| Size (mm) | 90x152.4x38.1 |
| Width (mm) | 38,1 |
| Bearing number | 160090/160152X |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 152,4 |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



160090/160152X PDF download