- Loyal
- 241/560 EK30W33+AOH241/560
241/560 EK30W33+AOH241/560 Bearing | Loyal
| 241/560 EK30W33+AOH241/560 interchange ISB 241/560 EK30W33+AOH241/560 | |
| 241/560 EK30W33+AOH241/560 cross reference ISB 241/560 EK30W33+AOH241/560 | |
| 241/560 EK30W33+AOH241/560 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 241/560 EK30W33+AOH241/560 |
| D | 920 mm |
| d | 530 mm |
| B | 355 mm |
| C | 355 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 1060 Kg |
| Size (mm) | 530x920x355 |
| Width (mm) | 355 |
| Bearing number | 241/560 EK30W33+AOH241/560 |
| Bore Diameter (mm) | 530 |
| Outer Diameter (mm) | 920 |
| (Grease) Lubrication Speed | 360 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 9600 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19440 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



241/560 EK30W33+AOH241/560 PDF download