- Loyal
- CRBS 908
CRBS 908 Bearing | Loyal
| CRBS 908 interchange IKO CRBS 908 | |
| CRBS 908 cross reference IKO CRBS 908 | |
| CRBS 908 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 908 |
| D | 106 mm |
| d | 90 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 101 mm |
| da | 94 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,135 Kg |
| Size (mm) | 90x106x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 908 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 106 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,49 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



CRBS 908 PDF download