- Loyal
- CRBS 808 V
CRBS 808 V Bearing | Loyal
| CRBS 808 V interchange IKO CRBS 808 V | |
| CRBS 808 V cross reference IKO CRBS 808 V | |
| CRBS 808 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 808 V |
| D | 96 mm |
| d | 80 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 91 mm |
| da | 84 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,122 Kg |
| Size (mm) | 80x96x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 808 V |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 96 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,79 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



CRBS 808 V PDF download