- Loyal
- CRBS 808
CRBS 808 Bearing | Loyal
| CRBS 808 interchange IKO CRBS 808 | |
| CRBS 808 cross reference IKO CRBS 808 | |
| CRBS 808 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 808 |
| D | 96 mm |
| d | 80 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 91 mm |
| da | 84 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,122 Kg |
| Size (mm) | 80x96x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 808 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 96 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,13 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



CRBS 808 PDF download