- Loyal
- CRBS 708 V
CRBS 708 V Bearing | Loyal
| CRBS 708 V interchange IKO CRBS 708 V | |
| CRBS 708 V cross reference IKO CRBS 708 V | |
| CRBS 708 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 708 V |
| D | 86 mm |
| d | 70 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 81 mm |
| da | 74 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,108 Kg |
| Size (mm) | 70x86x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 708 V |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 86 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,19 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



CRBS 708 V PDF download