- Loyal
- CRBS 708 A UU
CRBS 708 A UU Bearing | Loyal
| CRBS 708 A UU interchange IKO CRBS 708 A UU | |
| CRBS 708 A UU cross reference IKO CRBS 708 A UU | |
| CRBS 708 A UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 708 A UU |
| D | 86 mm |
| d | 70 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 81 mm |
| da | 74 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,108 Kg |
| Size (mm) | 70x86x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 708 A UU |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 86 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,74 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



CRBS 708 A UU PDF download