- Loyal
- CRBS 708
CRBS 708 Bearing | Loyal
| CRBS 708 interchange IKO CRBS 708 | |
| CRBS 708 cross reference IKO CRBS 708 | |
| CRBS 708 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 708 |
| D | 86 mm |
| d | 70 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 81 mm |
| da | 74 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,108 Kg |
| Size (mm) | 70x86x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 708 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 86 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,74 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



CRBS 708 PDF download