- Loyal
- CRBS 608 V UU
CRBS 608 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 608 V UU interchange IKO CRBS 608 V UU | |
| CRBS 608 V UU cross reference IKO CRBS 608 V UU | |
| CRBS 608 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 608 V UU |
| D | 76 mm |
| d | 60 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 71 mm |
| da | 64 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,094 Kg |
| Size (mm) | 60x76x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 608 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 76 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,6 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



CRBS 608 V UU PDF download