- Loyal
- CRBS 608 V
CRBS 608 V Bearing | Loyal
| CRBS 608 V interchange IKO CRBS 608 V | |
| CRBS 608 V cross reference IKO CRBS 608 V | |
| CRBS 608 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 608 V |
| D | 76 mm |
| d | 60 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 71 mm |
| da | 64 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,094 Kg |
| Size (mm) | 60x76x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 608 V |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 76 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,6 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



CRBS 608 V PDF download