- Loyal
- CRBS 508 V UU
CRBS 508 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 508 V UU interchange IKO CRBS 508 V UU | |
| CRBS 508 V UU cross reference IKO CRBS 508 V UU | |
| CRBS 508 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 508 V UU |
| D | 66 mm |
| d | 50 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 61 mm |
| da | 54 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,084 Kg |
| Size (mm) | 50x66x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 508 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 66 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,93 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



CRBS 508 V UU PDF download