- Loyal
- CRBS 508 V
CRBS 508 V Bearing | Loyal
| CRBS 508 V interchange IKO CRBS 508 V | |
| CRBS 508 V cross reference IKO CRBS 508 V | |
| CRBS 508 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 508 V |
| D | 66 mm |
| d | 50 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 61 mm |
| da | 54 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,084 Kg |
| Size (mm) | 50x66x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 508 V |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 66 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,93 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



CRBS 508 V PDF download