- Loyal
- CRBS 508 A UU
CRBS 508 A UU Bearing | Loyal
| CRBS 508 A UU interchange IKO CRBS 508 A UU | |
| CRBS 508 A UU cross reference IKO CRBS 508 A UU | |
| CRBS 508 A UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 508 A UU |
| D | 66 mm |
| d | 50 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 61 mm |
| da | 54 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,084 Kg |
| Size (mm) | 50x66x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 508 A UU |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 66 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,68 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



CRBS 508 A UU PDF download