- Loyal
- CRBS 20013
CRBS 20013 Bearing | Loyal
| CRBS 20013 interchange IKO CRBS 20013 | |
| CRBS 20013 cross reference IKO CRBS 20013 | |
| CRBS 20013 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 20013 |
| D | 226 mm |
| d | 200 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 219 mm |
| da | 206 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,78 Kg |
| Size (mm) | 200x226x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 20013 |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 226 |
| Basic dynamic load rating (C) | 22,5 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



CRBS 20013 PDF download