- Loyal
- CRBS 19013 V UU
CRBS 19013 V UU Bearing | Loyal
| CRBS 19013 V UU interchange IKO CRBS 19013 V UU | |
| CRBS 19013 V UU cross reference IKO CRBS 19013 V UU | |
| CRBS 19013 V UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 19013 V UU |
| D | 216 mm |
| d | 190 mm |
| B | 13 mm |
| Da | 209 mm |
| da | 196 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0,74 Kg |
| Size (mm) | 190x216x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | CRBS 19013 V UU |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 216 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,3 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



CRBS 19013 V UU PDF download