- Loyal
- CRBS 908 V
CRBS 908 V Bearing | Loyal
| CRBS 908 V interchange IKO CRBS 908 V | |
| CRBS 908 V cross reference IKO CRBS 908 V | |
| CRBS 908 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | CRBS 908 V |
| D | 106 mm |
| d | 90 mm |
| B | 8 mm |
| Da | 101 mm |
| da | 94 mm |
| r min. | 0.4 mm |
| Weight | 0,135 Kg |
| Size (mm) | 90x106x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Bearing number | CRBS 908 V |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 106 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,31 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



CRBS 908 V PDF download