- Loyal
- 241/670 ECAK30/W33
241/670 ECAK30/W33 Bearing | Loyal
| 241/670 ECAK30/W33 interchange SKF 241/670 ECAK30/W33 | |
| 241/670 ECAK30/W33 cross reference SKF 241/670 ECAK30/W33 | |
| 241/670 ECAK30/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 241/670 ECAK30/W33 |
| K | 12 mm |
| d | 670 mm |
| D | 1090 mm |
| B | 412 mm |
| b | 22.3 mm |
| Size (mm) | 1090x670x412 |
| Width (mm) | 412 |
| Mass bearing | 1575 kg |
| d2 | 782 mm |
| D1 | 942 mm |
| Limiting speed | 260 r/min |
| Bearing number | 241/670 ECAK30/W33 |
| Reference speed | 180 r/min |
| ra max. | 6 mm |
| Da max. | 1058 mm |
| Bore Diameter (mm) | 1090 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| da - min. | 690 mm |
| Da - max. | 1058 mm |
| ra - max. | 6 mm |
| Calculation factor e | 0.37 |
| r1,2 min. | 7.5 mm |
| D1 ≈ | 942 mm |
| d2 ≈ | 782 mm |
| Calculation factor - e | 0.37 |
| r1,2 - min. | 7.5 mm |
| Basic dynamic load rating C | 16381 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 16381 kN |
| Fatigue load limit Pu | 1760 kN |
| Calculation factor Y1 | 1.8 |
| Calculation factor Y2 | 2.7 |
| Calculation factor Y0 | 1.8 |
| Calculation factor - Y0 | 1.8 |
| Calculation factor - Y2 | 2.7 |
| Calculation factor - Y1 | 1.8 |
| Fatigue load limit - Pu | 1760 kN |
| Basic static load rating C0 | 29000 kN |
| Basic static load rating - C0 | 29000 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



241/670 ECAK30/W33 PDF download