- Loyal
- 1312K
1312K Bearing | Loyal
| 1312K interchange KOYO 1312K | |
| 1312K cross reference KOYO 1312K | |
| 1312K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312K |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171532 |
| Weight | 1.93 Kg |
| r min. | 2.1 mm |
| Da max. | 119 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 71 mm |
| Category | Self Aligning Ball Bearings |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 31 |
| Weight / LBS | 4.25492 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00152 |
| Keyword String | Self Aligning |
| Other Features | Allowable Misalignment 3 Deg | 1:12 Taper |
| Adapter Sleeve | H-312X |
| Bearing number | 1312K |
| Mounting Method | Tapered Adapter |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Inner Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Outer Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Long Description | 60MM Bore; Tapered Adapter Mount; 130MM Outside Diameter; 31MM Inner Race Width; 31MM Outer Race Width; Open; Steel Cage; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; C0-Medium |
| Weight / Kilogram | 2.086 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0.22 |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5500 r/min |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| Calculation factor (Y0) | 3.05 |
| Calculation factor (Y1) | 2.91 |
| Manufacturer Item Number | 1312K |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 57.2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20.8 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



1312K PDF download