- Loyal
- 1312K
1312K Bearing | Loyal
| 1312K interchange Loyal 1312K | |
| 1312K cross reference Loyal 1312K | |
| 1312K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312K |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| Weight | 1,95 Kg |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 1312K |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 58,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



1312K PDF download