- Loyal
- 1312EKTN9
1312EKTN9 Bearing | Loyal
| 1312EKTN9 interchange SKF 1312EKTN9 | |
| 1312EKTN9 cross reference SKF 1312EKTN9 | |
| 1312EKTN9 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312EKTN9 |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| d2 | 91,6 mm |
| D1 | 118 mm |
| Weight | 1,95 Kg |
| da min. | 72 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| Da max. | 118 mm |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Bearing number | 1312EKTN9 |
| Reference speed | 9000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Calculation factor (e) | 0,22 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1,12 |
| Calculation factor (kr) | 0,04 |
| Calculation factor (Y0) | 2,8 |
| Calculation factor (Y1) | 2,9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 58,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



1312EKTN9 PDF download