- Loyal
- 1312 TN9
1312 TN9 Bearing | Loyal
| 1312 TN9 interchange ISB 1312 TN9 | |
| 1312 TN9 cross reference ISB 1312 TN9 | |
| 1312 TN9 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312 TN9 |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| Weight | 1,95 Kg |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 1312 TN9 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4819,5 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,33 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21,56 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



1312 TN9 PDF download