- Loyal
- 1312 EKTN9 + H 312
1312 EKTN9 + H 312 Bearing | Loyal
| 1312 EKTN9 + H 312 interchange SKF 1312 EKTN9 + H 312 | |
| 1312 EKTN9 + H 312 cross reference SKF 1312 EKTN9 + H 312 | |
| 1312 EKTN9 + H 312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312 EKTN9 + H 312 |
| D | 130 mm |
| d | 55 mm |
| B | 31 mm |
| Size (mm) | 130x55x47 |
| Width (mm) | 47 |
| d3 | 80 mm |
| B1 | 47 mm |
| d1 | 55 mm |
| B1 | 47 mm |
| d3 | 80 mm |
| D1 | 116.7 mm |
| B4 | 13 mm |
| B4 | 13 mm |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Bearing number | 1312 EKTN9 + H 312 |
| Reference speed | 9000 r/min |
| ra max. | 2 mm |
| Ba min. | 7 mm |
| Da max. | 118 mm |
| db min. | 65 mm |
| da max. | 87 mm |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Ba - min. | 7 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| db - min. | 65 mm |
| da - max. | 87 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| Calculation factor e | 0.22 |
| Da - max. | 118 mm |
| D1 ≈ | 116.7 mm |
| Calculation factor - e | 0.22 |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| Fatigue load limit - Pu | 1.1 kN |
| Basic dynamic load rating C | 58.5 kN |
| Mass bearing + adapter sleeve | 2.15 kg |
| Basic dynamic load rating - C | 58.5 kN |
| Calculation factor kr | 0.04 |
| Calculation factor Y2 | 4.5 |
| Calculation factor Y1 | 2.9 |
| Calculation factor Y0 | 2.8 |
| Fatigue load limit Pu | 1.12 kN |
| Calculation factor - Y2 | 4.5 |
| Calculation factor - Y1 | 2.9 |
| Calculation factor - kr | 0.04 |
| Calculation factor - Y0 | 2.8 |
| Permissible angular misalignment α | 3 ° |
| Basic static load rating C0 | 22 kN |
| Basic static load rating - C0 | 22 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



1312 EKTN9 + H 312 PDF download