- Loyal
- LME60L
LME60L Bearing | Loyal
| LME60L interchange Samick LME60L | |
| LME60L cross reference Samick LME60L | |
| LME60L Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME60L |
| D | 90 mm |
| d | 60 mm |
| B | 170 mm |
| L | 211 mm |
| W | 3,15 mm |
| D1 | 86,5 mm |
| Weight | 3,5 Kg |
| Size (mm) | 60x90x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | LME60L |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,65 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



LME60L PDF download