- Loyal
- LMH10L
LMH10L Bearing | Loyal
| LMH10L interchange Samick LMH10L | |
| LMH10L cross reference Samick LMH10L | |
| LMH10L Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMH10L |
| d | 10 mm |
| D | 19 mm |
| h | 4,4 mm |
| A | 29 mm |
| H | 6 mm |
| L | 55 mm |
| W | 25 mm |
| d1 | 4,5 mm |
| d2 | 8 mm |
| D1 | 40 mm |
| Weight | 0,105 Kg |
| Bearing number | LMH10L |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,58 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 15 |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



LMH10L PDF download