- Loyal
- LMFP8
LMFP8 Bearing | Loyal
| LMFP8 interchange Samick LMFP8 | |
| LMFP8 cross reference Samick LMFP8 | |
| LMFP8 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMFP8 |
| d | 8 mm |
| D | 15 mm |
| h | 3,3 mm |
| H | 5 mm |
| L | 24 mm |
| d1 | 3,4 mm |
| d2 | 6,5 mm |
| D1 | 32 mm |
| PCD | 24 mm |
| ℓ | 5 Tolerance h14 |
| Weight | 0,04 Kg |
| Bearing number | LMFP8 |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,26 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 12 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



LMFP8 PDF download