- Loyal
- LMFP40UU
LMFP40UU Bearing | Loyal
| LMFP40UU interchange Samick LMFP40UU | |
| LMFP40UU cross reference Samick LMFP40UU | |
| LMFP40UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMFP40UU |
| d | 40 mm |
| D | 60 mm |
| h | 8,6 mm |
| H | 13 mm |
| L | 80 mm |
| d1 | 9 mm |
| d2 | 14 mm |
| D1 | 96 mm |
| PCD | 78 mm |
| ℓ | 13 Tolerance h14 |
| Weight | 1,054 Kg |
| Bearing number | LMFP40UU |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 60 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,15 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 20 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



LMFP40UU PDF download