- Loyal
- 07079/07196
07079/07196 Bearing | Loyal
| 07079/07196 interchange ISO 07079/07196 | |
| 07079/07196 cross reference ISO 07079/07196 | |
| 07079/07196 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 07079/07196 |
| D | 50,005 mm |
| d | 20 mm |
| T | 13,495 mm |
| B | 14,26 mm |
| C | 9,525 mm |
| a | 2,8 mm |
| Size (mm) | 20x50.005x13.495 |
| Width (mm) | 13,495 |
| Bearing number | 07079/07196 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 50,005 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



07079/07196 PDF download